Potrivit președintelui ucrainean, majoritatea militarilor eliberați se aflau în captivitate încă din 2022. Aceștia au luptat în puncte strategice de pe front, inclusiv la Mariupol, Cernobâl, Donbas, Harkov și Herson, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Totodată, Ministerul rus al Apărării a anunțat că cei 205 militari ruși eliberați au ajuns în Belarus, unde primesc asistență medicală și psihologică. Ulterior, toți vor fi transportați în Rusia pentru tratament și reabilitare.
