„Pentru a diminua efectele nocive ale acestei plante asupra sănătății locuitorilor, serviciile municipale efectuează lucrări de eliminare manuală, chimică și mecanizată a ambroziei de pe terenurile publice”, notează Primăria, transmite Ultimelestiri.md.
Municipalitatea reiterează că distrugerea acestei plante de către agenții economici, proprietarii sau deținătorii terenurilor infestate este obligatorie, iar neîndeplinirea acestei obligații se sancționează cu amendă.
În context, menționăm că crește numărul persoanelor afectate de polenul ambroziei.
Vladimir Bolocan, șeful adjunct al Direcției generale asistență medicală și socială, susține că tot mai mulți oameni se adresează la medic cu conjunctivite sau dermatite alergice, cauzate de ambrozie. De aceea, el îndeamnă populația alergică la această plantă să se vaccineze.
