La masa de discuții, alături de experții din țările din Balcanii de Vest și cei din Republica Moldova, s-au alăturat funcționari publici implicați în procesul de integrare europeană, membri ai grupurilor de lucru pentru negocieri, membri ai societății civile, comunicatori guvernamentali și jurnaliști, transmite Ultimelestiri.md.
Tematica atelierelor a vizat diverse subiecte, în special s-a discutat despre:
- elaborarea documentelor strategice necesare în procesul de aderare la UE;
- transpunerea legislației UE;
- consolidarea capacităților instituționale;
- importanța cooperării active cu societatea civilă, cu mass-media și cu alți actori relevanți.
„În cadrul atelierului desfășurat la Parlament, s-a pus accent pe rolul și misiunea Legislativului în conferirea legitimității democratice tuturor pașilor întreprinși în parcursul european al țării noastre. În acest sens, experții din Albania, Macedonia de Nord, Muntenegru și Serbia au povestit cum funcționează în practică, în alte țări candidate, cooperarea dintre Executiv și Legislativ în domeniul integrării europene”, scrie în comunicatul Guvernului.
