Aceștia s-au adresat la comisia specializată și aceasta a constatat la rândul său că recolta acestora a fost compromisă. Agricultori au avut de suferit în urma ploilor puternice însoțite de grindină, dar și din cauza secetei. Potrivit ministrului, ar fi fost afectate câteva mii de hectare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„În momentul actual noi avem raportat că 243 de agenți economici au primit actele de calamitate naturală. Eu cred că urmează încă foarte multe pe dimensiunea secetei din raioanele din sud. Vorbim de Autonomie, Cantemir, Cahul, Căușeni, dar și celelalte din Republica Moldova. Noi vrem să primim mai întâi toată informația ca să putem face un centralizator și să putem face o raportare în privința situației pe țară”, a declarat Vladimir Bolea.
Ministrul Agriculturii a mai precizat că deocamdată e devreme să fie declarată stare de urgență în agricultură. Acesta a subliniat că trebuie mai întâi să fie centralizată toate informațiile despre pagube.
Amintim că fermierii solicită autorităților instituirea Stării de Urgență în Agricultură urmare a secetei care a afectat culturile agricole. Această măsură ar fi absolut necesară pentru salvarea agriculturii din Republica Moldova.
