La rândul său, ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea, spune că „o comisie poate fi uneori doar o comisie” și nu crede că s-ar putea lăsa cu o cerere de demisie. „Este foarte bine că deputații sunt interesați de domeniul agricol”, a notat Bolea la emisiunea „Cutia neagră” de la TV8, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
„Inițiativa creării acestei comisii speciale aparține deputaților din Fracțiunea Blocului Comuniștilor și Socialiștilor, Radu Mudreac și Corneliu Furculiță, și este motivată de situația din sectorul agricol urmare a condițiilor meteo din primăvara-vara acestui an. În termen de 90 de zile, comisia specială va prezenta Parlamentului un proiect de act normativ și un pachet de măsuri pentru depășirea crizei din domeniul agricol.
Comisia specială va fi formată din 7 membri și va fi condusă de deputatul Iurie Păsat, care este și agricultor, și a fost desemnat președinte. Iar secretarul Comisiei a fost numit deputatul Valeriu Muduc. De asemenea, din ea vor mai face parte deputații Alexandr Trubca, Ion Poia, Mariana Cușnir, Radu Mudreac și Corneliu Furculiță.
Potrivit Regulamentului Parlamentului, legislativul poate constitui comisii speciale pentru examinarea proiectelor de acte legislative, elaborarea unor proiecte de acte legislative complexe sau pentru alte scopuri, indicate în hotărârea de înființare a comisiei respective”, menționează reprezentanții Parlamentului.
„Parlamentul nu rezolvă probleme, Parlamentul se implică în procesul de analiză a acestor probleme. Eu o să merg la aceste întruniri și voi vorbi despre măsurile care au fost deja începute.
Toți sunt responsabili în fața poporului, inclusiv și deputații. Câteodată o comisie poate fi doar o comisie”, a declarat ministrul Agriculturii, Vladimir Bolea, fiind întrebat de ce ar trebuie Parlamentul să se apuce să creeze o comisie specială, țara, având un Minister responsabil de situația din agricultură.
Acum o săptămână, Asociația Forța Fermierilor a făcut apel către toate instituțiile statului să faciliteze instituirea în mod urgent a Comisiei Naționale de Situații Excepționale și să fie declarată cât mai curând posibil Stare de Urgenta în Agricultură la nivel de țară.
„Această măsură este absolut necesară pentru salvarea agriculturii din Republica Moldova. Mii de întreprinderi agricole împreună cu zeci sau sute de mii de locuri de muncă pe care le dețin sunt în pericol de a fi falimentate și lichidate, iar în consecință vor pierde toți, nu doar agricultorii”, se arată într-o scrisoare expediată principalelor instituții în stat.
