Debutantul Ștefan Bodișteanu a fost dezamăgit de rezultat, deși și-a exprimat bucuria pentru primul meci la echipa națională, transmite Ultimelestiri.md cu referire la radiomoldova.md.
„Din păcate, acesta este rezultatul, unul rușinos! Puteam face mai mult în unele momente. În repriza secundă am avut o prestație mai bună. Sunt bucuros că am debutat, dar îmi pare rău de rezultat”, a spus Bodișteanu.
„O prestație slabă din partea noastră. Norvegienii au o echipă extraordinară, s-a văzut calitatea adversarului. Au marcat din toate pozițiile și ocaziile pe care le-au avut. În plus, le-am făcut și noi câteva cadouri, ceea ce la acest nivel nu ar trebui să se întâmple”, a declarat căpitanul Vadim Rață.
Atacantul Ion Nicolaescu a fost la fel de critic față de prestația echipei.
„Un meci catastrofal pentru noi. Am început foarte rău. În primele 15 minute am încasat două goluri. E greu să revii după ce încasezi gol rapid de la o echipă atât de puternică”, a afirmat Nicolaescu.
Selecționerul Sergiu Cleșcenco a recunoscut și el sup erioritatea norvegienilor și a îndemnat echipa să se concentreze pe următorul meci.
„Astăzi am avut cel mai puternic adversar din ultimii trei ani. Norvegienii au fost mult mai pregătiți și sunt la un alt nivel. Am încasat goluri din greșeli simple. Însă, avem următorul meci cu Estonia și trebuie să jucăm doar pentru victorie”, a declarat Cleșcenco.
Citește și: Tricolorii, debut de coșmar în preliminariile Cupei Mondiale din 2026
