„Condamn expunerea publică a doamnei ministre de Externe a României în cazul meu personal”, a menționat Ceban în cadrul unui video publicat pe rețelele sociale, transmite Ultimelestiri.md.
Referindu-se la declarațiile precum că el ar avea „legături complicate” cu reprezentanți ai Rusiei, Ceban spune că astfel de relații nu există.
„Și ei cunosc acest lucru, iar ca dovadă a faptului, există oameni, politicieni, atât din România, din Moldova, cât și din statele UE, care nu neapărat au „legături complicate”, dar au chiar aceste legături deschise și nu li se întâmplă nimic. Repet, este o comandă politică.
Teza numărul doi ține nemijlocit de pasarea responsabilității de la o instituție la alta, că nu MAE, că ar fi alte instituții, însă care instituții – nu cunoaștem. Nici dovada acestor probe nu există la momentul de față. Nu mi-a fost prezentată până acum nicio dovadă că ar exista ceva”, a declarat Ceban.
Totodată, Ceban susține că totul i se întâmplă pentru că suntem în perioada electorală.
„Orice tip de acest fel de ingerință poate fi calificată ca implicare directă în influențarea publică a opiniei oamenilor care vor merge la vot. Aici este cea mai gravă situație. De aici deduc complicitatea USR-ului, exponenta căruia este doamna ministră, și a PAS-ului”, declară Ceban.
Amintim că ministra Afacerilor Externe din România, Oana Țoiu, a afirmat, joi, că decizia de interdicție de intrare în România luată în cazul primarului Chișinăului, Ion Ceban, a avut în vedere faptul că de mai multă vreme sunt documentate „legături complicate” ale acestuia cu reprezentanți ai Federației Ruse.

2 comentarii
Pingback: Vasile Tarlev, despre interdicția României pentru Ion Ceban: Anormală - Ultimele ştiri din Moldova
Pingback: Ion Ceban, cu interdicție în Schengen, anunță că se află în Italia - Ultimele ştiri din Moldova