Această opinie a fost exprimată într-un interviu acordat unui corespondent Infotag de fostul vicepreședinte al Parlamentului, Alexandru Slusari, comentând lista electorală a formațiunii, transmite Ultimelestiri.md.
„Opoziția lui Vladimir Voronin, care a refuzat să meargă printre locomotivele blocului (fostul președinte al țării este trecut la numărul 50 – „I”), este clar vizibilă. Se pare că, pentru a atenua cumva situația, nu mai puțin de cinci reprezentanți ai Partidului Comunist au fost incluși în primii douăzeci. Este caracteristic faptul că primul reprezentant al comuniștilor de pe listă este o persoană care este mai loială lui Șor decât lui Voronin (Diana Caraman – „I”), – a remarcat politicianul.
De asemenea, el a atras atenția asupra faptului că printre primii 20 se află un singur reprezentant al partidului lui Tarlev – el însuși.
„Se pare că este vorba de cel mai tânăr partener, care nu are organizații teritoriale sau finanțe. Cât despre socialiști, lista a fost formată în mod clar personal de Dodon. În afară de Batrîncea, toți oamenii lui. Loiali personal. Absența: purtătorului de saci” Furculiță este surprinzătoare (Corneliu Furculiță este considerat trezorierul PSRM – „I”).” „Dar poate că este undeva în apropierea a douăzeci””, nu a exclus Slusari.
În înțelegerea sa, „acest bloc, creat cu mare dificultate și sub puternica influență a unui factor extern, este plin de contradicții care sunt acum înăbușite de mâna grea a Kremlinului”.
