Situația este similară în școli, unde 6 din 23 de instituții rămân deconectate de la sistemul centralizat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
„Grădinițele care dispun de sisteme autonome de încălzire, anterior conservate, au posibilitatea să le pornească în mod independent, fără a aștepta conectarea centralizată”, a explicat viceprimarul.
Municipalitatea susține că lucrările de pregătire a rețelelor termice sunt în desfășurare, iar toate instituțiile de învățământ ar urma să fie conectate treptat la sistemul de încălzire în zilele următoare, în funcție de condițiile tehnice și de temperaturile de afară.
