„Deoarece S.A. CET-Nord nu își onorează obligațiile, orașul rămâne fără un sistem stabil de termoficare centralizată. Nu putem permite ca elevii și copiii din grădinițe să stea în frig. Din acest motiv, am dispus repunerea în funcțiune a sistemelor autonome de încălzire, care au fost oprite acum câțiva ani”, a scris primarul Alexandr Perkov pe Facebook, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Edilul a publicat și copia dispoziției prin care se prevede repunerea în funcțiune a acestor sisteme începând cu 9 octombrie.
„Din păcate, procesul necesită timp, însă va asigura condiții confortabile pentru copiii noștri, indiferent de problemele tehnice ale furnizorului de căldură”, a mai menționat primarul.
Potrivit viceprimarului Vitalie Balan, citat de TVN, 13 dintre cele 32 de grădinițe din oraș încă nu au fost conectate la căldură. Fără termoficare rămân și șase școli.
De menționat că S.A. „CET-Nord” a venit cu precizări suplimentare privind situația furnizării energiei termice în municipiul Bălți, după criticile lansate de autoritățile locale.
