Șefa statului a declarat că, acum 36 de ani, moldovenii au luptat pentru dreptul de a-și decide singuri soarta, iar astăzi R. Moldova își construiește cu adevărat propriul destin, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit Maiei Sandu, drumul integrării europene își are rădăcinile în deciziile luate de generațiile anterioare, care au ales să se desprindă de regimul sovietic.
În mesajul său, președintele a criticat și politica Moscovei, afirmând că Rusia nu a respectat niciodată pe deplin suveranitatea și independența R. Moldova.
Totodată, Maia Sandu a făcut referire la războiul din Ucraina, acuzând Kremlinul că încearcă să distrugă, prin violență și atacuri armate, suveranitatea statului ucrainean.
Șefa statului a accentuat că R. Moldova are obligația de a-și apăra suveranitatea, independența și pacea, iar acest obiectiv poate fi atins prin continuarea procesului de integrare europeană.
„La fel ca părinții și bunicii noștri, acum 36 de ani, trebuie să fim uniți, să muncim cu demnitate și curaj
pentru a duce la bun sfârșit acest proces — programul de integrare europeană al Republicii Moldova”, a conchis Maia Sandu.
