În cadrul vizitei, primarul orașului Telč, Vladimír Brtník, și cei doi oficiali au discutat despre modernizarea localităților și reformele implementate, inclusiv cele din domeniul administrației publice locale, transmite Ultimelestiri.md.
Totodată, Igor Grosu s-a deplasat și în orașul Tábor, unde a fost întâlnit de primarul Štěpán Pavlík. Președintele Parlamentului a vizitat atelierul artistului plastic moldovean Teodor Buzu, personalitate recunoscută pe plan internațional și laureat al numeroaselor distincții, inclusiv al titlului „Maestru în Artă”, conferit de Președintele Republicii Moldova. Teodor Buzu este membru al Asociației Artiștilor Plastici din Bohemia de Sud și al Uniunii Artiștilor Plastici din Republica Moldova.
Ulterior, Igor Grosu a participat la prezentarea filmului „Repere din Moldova”, realizat de regizorul ceh Petr Voldán. Cu această ocazie, i-a înmânat o diplomă de recunoștință din partea Parlamentului Republicii Moldova. Filmul este alcătuit din 13 episoade și este difuzat și de televiziunea publică din Cehia.
Tot în prima zi a vizitei, șeful Legislativului a avut o întrevedere cu președinta Grupului interparlamentar de prietenie, Irena Ferčíková Konečná. În cadrul discuțiilor, Igor Grosu a subliniat că Republica Moldova se află deja în proces de negociere pentru primul cluster de aderare la Uniunea Europeană și a exprimat aprecierea pentru sprijinul oferit de Cehia, mizând în continuare pe susținere în vederea deschiderii celorlalte grupuri de capitole.
Programul celei de-a doua zile a vizitei include mai multe întrevederi cu oficiali cehi.
