Potrivit lui Igor Grosu, decizia adoptată acum 36 de ani a schimbat pentru totdeauna destinul țării și a pus bazele parcursului actual al Republicii Moldova, transmite Ultimelestiri.md.
Șeful Legislativului a declarat că, datorită acelui act de curaj, țara are astăzi posibilitatea de a-și construi propriul drum, pe care l-a definit drept unul european.
„La 23 iunie sărbătorim Ziua Suveranității, ziua în care, acum 36 de ani, poporul nostru și-a declarat dorința de a fi liber să-și decidă propriul viitor și a schimbat pentru totdeauna destinul țării lor. Datorită acelei decizii curajoase, astăzi putem să ne croim propriul drum – cel european. Uniți, sub tricolor, pentru Moldova!”, a spus Grosu.
Ultimelestiri.md amintește că în Republica Moldova este marcată astăzi Ziua Suveranității, la 36 de ani de la adoptarea Declarației de Suveranitate de către deputații fostului Soviet Suprem al RSSM.
Documentul, votat pe 23 iunie 1990, a stabilit prioritatea legislației interne față de cea unională și a introdus elemente esențiale ale statalității, precum cetățenia proprie și dreptul de a stabili relații internaționale independente.
