Agenția Rezerve Materiale a menționat că a fost desemnată ca instituție responsabilă de recepționarea, transportarea, depozitarea, păstrarea și evidența motorinei oferită de România, transmite Ultimelestiri.md.
„Pe 18 septembrie și, repetat, pe 4 octombrie 2023, Agenția Rezerve Materiale a desfășurat două proceduri de licitații publice privind achiziționarea serviciilor de recepționare, depozitare și păstrare a 4.000 tone de motorină, prin intermediul platformei „Achiziții.md”, care au fost anulate din motivul lipsei de ofertanți”, a menționat instituția într-un comunicat.
Astfel, grupul de lucru în domeniul achizițiilor publice al Agenției Rezerve Materiale a organizat trei proceduri de negocieri directe, fără publicarea prealabilă a unui anunț de participare, dintre care două au eșuat din nou din cauza lipsei de ofertanți.
„Pe moment, suntem la ultima procedură de negociere. Concomitent, se conlucrează cu partea donatoare privind perioada de transportare și recepționare a motorinei”, precizează autoritățile.
Ultimelestiri.md amintește că pe 2 ianuarie, Asociația „Forța Fermierilor” a emis un comunicat prin care susțin că situația cu motorina română este deja ridicolă. Potrivit asociației, peste 1.500 de fermieri, care au suferit în urma secetei din 2022, au depus dosare la AIPA în baza Regulamentului aprobat anterior de Guvern. Însă, combustibilul așa și nu a venit.
Reamintim că, la data de 5 decembrie, mai mulți fermieri au organizat un protest pentru a-și arăta nemulțumirea față de autorități. Astfel, unii fermieri au adus cu ei bălegar, pe care l-au pus în saci în fața Guvernului.
Ministrul Agriculturii și Industriei Alimentare, Vladimir Bolea, a declarat că moratoriul la calcularea penalităților de către bănci și la executarea silită, propus de către Asociația „Forța Fermierilor”, nu poate fi aplicat sub nicio formă.
Totodată, fermierii urmau să aibă la data de 4 decembrie o discuție cu Maia Sandu.
La scurt timp, în cadrul unei emisiuni, deputatul PAS Radu Marian a avertizat că bugetul nu este infinit, iar îndeplinirea solicitărilor ar implica realocarea fondurilor de la alte scopuri.
Acesta spune că statul susține agricultura prin subvenții, menționând că au fost alocate sume pentru motorină și TVA. Cu toate acestea, fermierii au continuat protestul, aducând simbolic balegă și paie la sediile Președinției, Parlamentului și Guvernului.
Pe 8 decembrie, agricultorii au anunțat că pleacă din PMAN, însă au promis că vor continua să lupte pentru viitorul lor și al copiilor lor.
