Despre aceasta a atenționat fostul premier, Vlad Filat, care a menționat că țara ar putea pierde finanțarea externă, transmite Ultimelestiri.md.
„Revenind la demiterea ilegală și obraznică a guvernatorului Băncii Naționale, Octavian Armașu.
Am atenționat atunci, că această decizie nu este doar ilegală, dar poate duce la consecințe grave pentru Republica Moldova. FMI are reguli foarte stricte și foarte dure ce țin de independența Băncilor Naționale și este evident că va fi și un răspuns în perioada imediat următoare. Nu pot fi excluse așa acțiuni ca denunțarea sau suspendarea Acordului de finanțare cu RM, cu condiționări foarte dure pentru ajustarea cadrului legal în vederea asigurării independenței Băncii Naționale.
Trebuie de înțeles că de relația cu FMI depinde toată finanțarea noastră externă.
Eu mă rog să nu urmeze un asemenea scenariu, însă să nu fie surpriză pentru guvernanți dacă lucrurile vor derula anume așa.
Asemenea situații, care sunt prea multe deja, apar când la guvernare sunt incompetenți și iresponsabili.
P.S. Plecarea lui Nicu Popescu în Franța, sarcastic vorbind, este la timp”, a declarat Filat.
Ultimelestiri.md amintește că guvernatorul Băncii Naționale a Moldovei (BNM), Octavian Armașu, a fost revocat la data de 21 decembrie din funcție, pentru că nu și-ar fi îndeplinit obligațiunile de serviciu.
Ulterior, la data de 22 decembrie, Parlamentul a numit-o pe Anca Dana Dragu în calitate de guvernator al BNM.
