Cu o inițiativă în acest sens a venit Asociația Obștească „Centrul de Dezvoltare Durabilă Rural-21” din orașul Ștefan Vodă care, prin intermediul organizației neguvernamentale „Centrul Contact Cahul”, s-au implicat activ în asigurarea păcii și egalității de șanse la nivel local și creșterea rezilienței la situații de criză, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la studio-l.online.
Directoarea grădiniței din sat susține că inițiativa a adus un sentiment de siguranță și liniște în comunitatea locală. Aceasta subliniază că este important de a crea un mediu sigur pentru toți locuitorii satului.
La rândul lor, locuitorii satului Răscăieți spun că aceste camere de supraveghere au adus un beneficiu comunității, deoarece oferă părinților, dar și autorităților locale, un instrument eficient pentru monitorizarea activităților din aceste locuri publice.
![]()
![]()
![]()
