În contextul temperaturilor sufocante, mulți oameni spun că aerul condiționat a devenit principalul aliat împotriva căldurii, însă unii se plâng deja de efectele negative asupra sănătății. Specialiștii explică faptul că diferențele mari de temperatură dintre exterior și interior, precum și expunerea îndelungată la aer rece, pot afecta organismul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Potrivit lui Dumitru Cheptea, medic specialist în cadrul Secției evaluarea riscurilor de mediu la Agenția Națională pentru Sănătate Publică, cele mai frecvente simptome sunt legate de iritarea sistemului respirator.
„Simptomele care se instalează de obicei sunt cele legate de iritarea sistemului respirator și anume a căilor respiratorii superioare, cum ar fi senzația de uscăciune în gât și senzația de uscăciune a mucoaselor. Am putea spune că un decalaj mai mare de 8 grade Celsius ar putea avea un impact negativ asupra stării de sănătate”, a explicat specialistul.
Medicii atrag atenția și asupra întreținerii aparatelor de aer condiționat. Filtrele murdare pot deveni un mediu favorabil pentru acumularea bacteriilor, fungilor și alergenilor.
Medicul alergolog-imunolog Ana-Maria Dumitraș avertizează că există și afecțiuni specifice asociate cu utilizarea aparatelor de aer condiționat.
„Este o boală specifică aparatelor de aer condiționat care, la unii pacienți, provoacă tuse, insuficiență respiratorie și febră”, a declarat medicul.
Totuși, ea subliniază că aparatele de aer condiționat nu trebuie privite exclusiv ca un pericol, mai ales pentru persoanele alergice.
Potrivit acesteia, pentru pacienții cu polinoză sau astm bronșic, sensibili la polen, aerul condiționat poate fi chiar benefic, deoarece filtrele pot reduce cantitatea de alergeni din aer.
Specialiștii recomandă curățarea și dezinfectarea periodică a aparatelor de aer condiționat, iar filtrele ar trebui igienizate cel puțin o dată la două luni.
Pe lângă impactul asupra sănătății, utilizarea aerului condiționat poate avea efecte și asupra consumului de energie. Un studiu al Comisiei Europene arată că un aparat de aer condiționat obișnuit poate consuma, într-o singură lună, la fel de multă energie cât un frigider cu congelator într-un an.
Totodată, fiecare grad setat în minus poate duce la o creștere a consumului de energie cu aproximativ 10%.
