„Zilele trecute am fost cu toții zguduiți de vestea tragică a accidentului rutier produs la Sângerei, în urma căruia și-au pierdut viața doi polițiști – Mihail Chiriac și Nicolae Dragan, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu. Este o pierdere dureroasă pentru familiile lor, pentru colegii lor și pentru întreaga societate. Transmitem sincere condoleanțe familiilor îndurerate, colegilor și tuturor celor care i-au cunoscut. Vă invit să păstrăm un minut de reculegere în memoria lor”, a afirmat președintele Legislativului, Igor Grosu, transmite Ultimelestiri.md.
Amintim că, pe 23 iunie, Mihail Chiriac și Nicolae Dragan au fost loviți de un automobil în timp ce documentau un șofer pe acostament, pe traseul R6, în apropierea satului Grigorăuca, raionul Sângerei. Ambii au fost transportați în stare extrem de gravă la spital, însă au decedat din cauza rănilor suferite.
Nicolae Dragan a fost înmormântat joi, 25 iunie, iar Mihail Chiriac a fost condus astăzi pe ultimul drum.
