Potrivit primarului de Bălți, datoria se acumulează din cauza tarifului mic, care nu acoperă cheltuielile întreprinderii, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
„La Direcția Troleibuze ne așteaptă o problemă financiară foarte mare, începând cu septembrie. Pentru că oamenii care se numesc consilieri municipali, în frunte cu Moroșan, pentru că el conduce cu această coaliție, ei au considerat că tariful trebuie să rămână același. Care este datoria la moment? 16 milioane. De la 1 septembrie există probabilitatea că direcția de troleibuze va opri și troleibuzele, timp de patru lui, până la sfârșitul anului, nu vor merge și nu vor transporta pasageri”, au declarat primarul și viceprimarul de Bălți.
Amintim că în prezent, la Bălți, o călătorie cu troleibuzul costă patru lei.
