El a făcut această declarație luni, la deschiderea celui de-al doilea Summit UE-Moldova de la Bruxelles, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.
„Vă urez bun venit la Bruxelles pentru al doilea Summit UE-Moldova. Vă felicit pentru realizările dumneavoastră. Săptămâna trecută, am deschis negocierile privind primul cluster. „Acum trebuie să lucrăm mai intens și mai rapid pentru a deschide toate clusterele rămase, deoarece prioritatea noastră principală este extinderea către Moldova și, bineînțeles, nimeni nu se îndoiește că meritați să aderați la UE cât mai curând posibil”, a declarat António Costa.
El a subliniat că UE a depășit cu succes blocajele politice pentru a începe negocierile cu Moldova și Ucraina.
„Acum este doar o chestiune de muncă asiduă pentru a deschide clusterele rămase și a merge mai departe”, a spus Costa.
În timpul summitului, liderii vor discuta următorii pași în procesul de negociere și agenda de reformă a Moldovei. Agenda summitului va include, de asemenea, probleme legate de situația regională, consolidarea cooperării în domeniul securității, apărării și energiei, precum și sprijinul UE pentru dezvoltarea economică a Moldovei.
La finalul summitului, liderii vor adopta o declarație comună, urmată de declarații de presă comune ale președintelui Maia Sandu, António Costa și președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Summitul de la Bruxelles este al doilea în acest format între Republica Moldova și Uniunea Europeană. Primul summit a avut loc la Chișinău pe 4 iulie 2025.
