De la persoanele fizice, care au introdus bunuri a căror valoare în vamă depășește limita neimpozabilă, au fost încasate plăți în valoare de circa 25,4 milioane de lei, transmite Ultimelestiri.md.
„Banii colectați de la contribuabili sunt vărsați direct în bugetul de stat și redistribuiți pentru salarii, dezvoltarea infrastructurii, proiecte sociale ș.a.”, notează instituția.
De asemenea, în perioada menționată, au fost perfectate 11.926 de declarații vamale, iar fluxul mijloacelor de transport a constituit 82.797 de traversări. Cele mai tranzitate posturi vamale rămân a fi Leușeni și Sculeni, cu 17.172 și, respectiv, 13.927 de traversări.
De la începutul anului, Serviciul Vamal a colectat la bugetul de stat circa 19,3 miliarde de lei.
