Responsabilii de la Primărie susțin că au întreprins multiple acțiuni pentru a deschide finanțarea, dar fără rezultat, transmite Ultimelestiri.md cu referire la unimedia.info.
„Solicităm autorităților centrale să nu tergiverseze aceste procese, în caz contrar vom acționa în judecată”, a declarat viceprimarul Capitalei, Olga Rusu, în cadrul ședinței municipale de astăzi.
„Primăria Chișinău se va adresa din nou autorităților competente pentru deblocarea finanțării către suburbiile Capitalei. Am făcut aceste solicitări de câteva ori, dar fără reacții deocamdată în folosul locuitorilor.
Și în acest an suntem blocați în finanțarea proiectelor în suburbii deoarece Ministerul Finanțelor interpretează legea diferit, deși specialiștii noștri au venit cu multiple argumente că acest lucru este realizabil.
Până la această etapă am întreprins multiple acțiuni pentru a deschide finanțarea și deocamdată întâmpinăm rezistență.
Primăria Chișinău este pregătită și dispune de finanțe pentru a fi repartizate tuturor suburbiilor, așa cum a fost planificat și discutat cu fiecare autoritate publică locală. Oamenii din suburbii așteaptă proiectele care urmează să înceapă, inclusiv reparația școlilor, grădinițelor, drumurilor de acces, transportului și multe altele. Astfel, solicităm autorităților centrale să nu tergiverseze aceste procese și în acest an, așa cum s-a întâmplat și în anii precedenți.
În caz că acest blocaj va continua, vom ataca în instanțele de judecată persoanele responsabile și instituțiile care se împotrivesc. În paralel, vom informa instituțiile internaționale cu privire la blocarea artificială din partea Guvernului în ceea ce ține de suburbii.
Amintim că, anul trecut, Cancelaria de Stat a blocat artificial finanțarea municipalității spre suburbii.
În ultimii ani, Primăria Chișinău a investit circa 700 de milioane de lei în diverse proiecte de infrastructură în suburbiile noastre și vrem să continuăm dezvoltarea localităților”, a menționat viceprimarul Olga Rusu.
Un nou scandal între guvernare și Primărie. Primarul Capitalei, Ion Ceban, s-a arătat indignat că Ministerul Finanțelor a schimbat parametrii în buget și a trimis circulara în ultima zi lucrătoare din an.
Primăria Capitalei afirmă că Ministerul Finanțelor „repetă situația de anul trecut și blochează finanțarea suburbiilor”. Ar fi vorba despre o sumă de peste 100 de milioane de lei, bani destinați investițiilor.
„Rugăm încă o dată să dați voie oamenilor să lucreze, să lanseze licitații și să pornească lucrările stabilite, pentru că banii sunt ai tuturor, nu doar ai Chișinăului, ci și ai locuitorilor din suburbii.”
