„Trebuie să fim mai uniți, atunci totul va fi bine.”
„Eu cred că totul depinde numai de oameni, e alegerea fiecărui om să se supere pe cineva sau nu. Pur și simplu trebuie să fii un om bun, așa îmi pare, numai de asta totul depinde”, spun oamenii, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvn.md.
Chiar dacă mai mult de jumătate dintre bălțenii care au ieșit la vot s-au exprimat împotriva aderării la UE, mulți localnici consideră că vectorul european este important pentru țara noastră, întrucât este singura cale de dezvoltare.
„Eu am votat DA la referendum, pentru că noi toți lucrăm în Uniunea Europeană și toți primim colete de peste hotare. Eu cred că ar fi greșit ca noi să nu votăm pentru referendum.”
„Cred că este bine să ne uităm spre viitor, dacă nu pentru noi că am trăit ce am trăit, atunci măcar pentru copiii noștri. Un viitor mai frumos și mai prosper. În fiecare domeniu trebuie să fie schimbări spre bine, în orice domeniu, să începem chiar de la salariu.”
„Da, da, mai sperăm, chiar mult sperăm. Lumea să trăiască mai bine, să avem o infrastructură mai bună, cu alte cuvinte să mergem înainte, să nu ne întoarcem înapoi.”
