Propunerea vine în contextul în care în ultimii ani, au fost înregistrate mai multe situații de criză în sistemele de alimentare cu apă și canalizare în diferite localități ale țării, cum au fost problemele din Bălți, Sângerei și alte orașe, dificultăți cu care unele localități se confruntă și în ziua de astăzi. Berlinschii a declarat că în prezent, există o problemă gravă pentru locuitorii din municipiul Soroca, unde cetățenii au rămas fără apă, transmite Ultimelestiri.md.
„Sistemul existent este vulnerabil și necesită o abordare nouă, deoarece apa nu este doar un serviciu comunal, ci reprezintă sănătate publică, securitate și o condiție elementară pentru dezvoltarea comunităților. De aceea, se anunță inițiativa de elaborare a unei hotărâri a Parlamentului prin care se propune constituirea unui grup de lucru pentru crearea cadrului normativ și a conceptului „Apă Canal Moldova”. Scopul acestui grup de lucru va fi analiza situației sistemelor de apă și canalizare din Republica Moldova, identificarea soluțiilor de regionalizare și consolidare a operatorilor, elaborarea mecanismelor de intervenție în situații de criză, identificarea resurselor de finanțare și investiții, precum și pregătirea modificărilor legislative necesare”, a explicat deputatul.
Parlamentarul a precizat că la elaborarea acestor soluții durabile trebuie să participe împreună reprezentanții Guvernului, ai autorităților publice locale, ai operatorilor de apă și canalizare, experții și partenerii de dezvoltare.
„Nu se poate aștepta ca fiecare localitate să ajungă într-o situație de criză pentru a se interveni, problemele dintr-un oraș sau raion transformându-se rapid în probleme care afectează mii de cetățeni”, a adăugat Berlinschii.
În perioada următoare, proiectul de hotărâre va fi înregistrat în Parlament.
„Republica Moldova are nevoie de o viziune națională în domeniul apei, iar accesul la apă sigură trebuie să devină o prioritate a statului”, a rezumat Alexandr Berlinschii.
Amintim că un obiectiv important al Partidului Nostru în Parlamentul Republicii Moldova, anunțat în toamna anului 2025, este crearea companiei de stat „Servicii de Apă și Canalizare”, aceasta urmând să preia și să administreze centralizat serviciile publice în domeniu.
