Potrivit informațiilor preliminare, oamenii legii se aflau pe acostament, lângă autospeciala de serviciu staționată regulamentar, cu semnalele luminoase conectate, în momentul impactului, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tv8.md.
Șeful Inspectoratul General al Poliției, Viorel Cernăuțeanu, a declarat că una dintre versiunile investigate este că șoferul automobilului ar fi adormit la volan înainte de a pierde controlul vehiculului și de a-i lovi în plin pe cei doi polițiști.
Inițial, ambii au fost transportați de urgență la spital, în stare extrem de gravă, însă medicii nu au reușit să le salveze viața.
Cazul este investigat în continuare pentru stabilirea tuturor circumstanțelor producerii tragediei.
