Oficialul de la Tiraspol a anunțat despre furnizările care vor fi efectuate de compania maghiară MET. Vadim Krasnoselski a scris pe canalul său de Telegram că nu poate să nu menționeze „decizia pozitivă luată de Comisia Situații Excepționale a Republicii Moldova în această privință”, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la realitatea.md.
„Livrarea din Ungaria este posibilă datorită unui credit și sprijinul funcțional al Rusiei. Aș dori să mulțumesc reprezentanților Ministerului rus al Energiei pentru asistență”, a mai scris liderul transnistrean.
De menționat că, potrivit deciziei Comisiei Situații Excepționale din 10 februarie 2024, Chișinăul va putea împrumuta separatiștilor încă trei milioane de metri cubi de gaz și le va vinde alte două milioane de metri cubi de combustibil albastru. Livrările maghiarilor ar putea începe pe 13 februarie.
Între timp, de pe 9 februarie 2024, centrala de la Cuciurgan a fost trecută din nou pe cărbune. Conform responsabililor din stânga Nistrului, obiectivul ar urma să funcționeze în asemenea regim „câteva zile”.
Citește și: Recean: Tiraspolul a refuzat ajutorul UE și așteaptă gazul din Rusia
