„Trebuie să tragem concluzii. Să găsim unde e problema. De ce când adversarul ne conduce cu 2-0, atunci începem să jucăm fotbal. În fotbalul modern e greu să revii dacă ești condus din minutul 10. Am încercat în repriza a doua să arătăm un fotbal bun și am avut șanse să revenim. Am vrut să ne bucurăm fanii. Cerem scuze în fața lor. Sper pe viitor să acumulăm puncte și nu doar să venim aici la interviu să căutăm scuze”, a declarat căpitanul Vadim Rață, transmite Ultimelestiri.md cu referire la moldova1.md.
„Nu înțeleg ce a fost, de ce s-a întâmplat așa. Jucăm la așa nivel cu selecționata noastră și nu putem să ne permitem să facem așa greșeli, să facem așa cadouri”, a spus atacantul Ion Nicolaescu.
„Nu știu ce păcate am făcut. Totul e împotriva noastră. Cartonaș roșu, luăm goluri simple. Facem greșeli. De parcă Dumnezeu ne-a întors spatele. Trebuie de găsit problema care a apărut deja în 2 meciuri. Problema poate fi nu în fotbaliști, dar chiar și staff-ul tehnic”, a menționat selecționerul Cleșcenco.
De menționat că Moldova a pierdut meciul cu Estonia cu 2:3 în cel de-al doilea meci din preliminariile Campionatului Mondial din 2026. Golurile echipei noastre au fost marcate de Ion Nicolaescu și Mihail Caimacov. Următorul meci tricolorii îl vor juca pe 9 iunie, în Italia, potrivit FMF.
