Gheorghe Negru a fost un pedagog dedicat și un artist de o sensibilitate rară, care a inspirat generații de elevi să descopere frumusețea artei și să-și exprime creativitatea cu pasiune. Prin munca sa, el a lăsat o amprentă profundă în inimile celor pe care i-a ghidat și i-a îndrumat de-a lungul anilor, transmite Ultimelestiri.md.
Plecarea sa lasă un gol imens în rândul familiei, colegilor și discipolilor, însă moștenirea sa artistică și educațională va rămâne vie.
„Cei care doresc să-i aducă un ultim omagiu o pot face miercuri, 26 martie, la ora 15:30, la Cimitirul Sf. Lazăr din Chișinău.
Dumnezeu să-l odihnească în pace! Sincere condoleanțe familiei și tuturor celor care l-au cunoscut și apreciat”.
