Potrivit presei din regiunea transnistreană, pe lângă amenințări, se cerea transferul urgent a 25.000 de ruble la un număr de telefon specificat, transmite Ultimelestiri.md.
Așadar, toți elevii au fost evacuați de urgență. Forțele de ordine au izolat clădirea, iar specialiștii au verificat toate spațiile. Din fericire nu a fost găsită nicio bombă.
În scurt timp, Poliția a identificat că doi prieteni, în vârstă de 14 ani, au planificat o „farsă” în pauză, așa că au decis să se răzbune pe unul dintre colegii lor. În mesajul cu o amenințare, adolescenții au indicat numărul de telefon al „dușmanului” lor (unde să transfere bani). Ei erau siguri că acesta va fi pedepsit pentru mesajul fals. De fapt, s-a dovedit contrariul.
Forțele de ordine investighează incidentul. Adolescenții vor fi cu siguranță trecuți în evidențele inspectoratului pentru problemele minorilor.
De menționat că răspunderea penală pentru raportarea falsă cu bună știință a unui act de terorism începe la vârsta de 14 ani.
