Potrivit presei din stânga Nistrului, oamenii legii au fost sesizați la data de 13 noiembrie de o femeie din Tiraspol precum că cineva i-a furat geanta și portmoneul pe care ea le-a lăsat în cafeneaua sa, transmite Ultimelestiri.md.
Femeia a pornit să-și caute geanta și a găsit-o în apropiere de cafenea, pe stradă, învelită într-o pungă. Portofelul și cardurile bancare erau la locul lor, însă 6.000 de lei și 7.842 de ruble transnistrene au dispărut.
Timp de jumătate de oră, oamenii legii au identificat și au reținut suspectul. Acesta s-a dovedit a fi un locuitor al Tiraspolului în vârstă de 48 de ani. Individul nu a reușit să cheltuie banii, întrucât au fost ridicați.
Pe caz a fost inițiată o anchetă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor.
