În cadrul unei întrevederi a Olesei Stamate cu lucrătorii medicali din Nisporeni, aceștia au rugat-o să facă publică situația creată la spitalul raional și astfel Ministerul Sănătății să intervină, transmite Ultimelestiri.md cu referire la hotnews.md.
„Asistentele medicale și infirmierele sunt impuse să semneze că sunt de acord să muncească una din patru ture, fără să fie salarizate – pentru ca banii să meargă în contul achitării datoriei spitalului (de peste trei milioane de lei). Li se spune că este benevol. Însă dacă nu acceptă, vor urma consecințe (adică vor fi concediați)”, spune Stamate.
Olesea Stamate vine cu rugămintea ca Ministerul Sănătății să se sesizeze și să intervină.
Ministerul Sănătății nu a comentat deocamdată aceste declarații.
