Potrivit Maiei Sandu, a fost identificată o soluție legală pentru organizarea alegerilor, în urma mai multor consultări cu reprezentanții Adunării Populare, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
„Noi am oferit soluția. Au fost multe discuții între reprezentanții Adunării Populare și CEC, pentru că alegerile trebuie organizate după niște reguli, în conformitate cu legea și normele internaționale. Am participat și eu la câteva dintre aceste discuții și am convenit o soluție. Acum aceasta trebuie aprobată de Adunarea Populară pentru ca alegerile să poată fi declanșate”, a declarat Maia Sandu.
Președinta susține însă că, după ce s-a ajuns la un consens, procesul a fost blocat din cauza influențelor externe.
„După ce am convenit această soluție, a sunat Moscova și le-a spus nu puteți să vă împăcați cu Chișinăul sau nu puteți să conveniți nimic cu Chișinăul pentru că ei acolo nu au autonomie deplină în sensul în care deciziile nu le iau Adunarea Populară se pare că, dar le ia cineva la Moscova. Situația se tergiversează, iar cei care au de suferit sunt locuitorii autonomiei”, a afirmat șefa statului.
În opinia sa, soluția este simplă și depinde exclusiv de autoritățile locale.
„Textul este convenit. Ei trebuie să asculte mai puțin de Moscova și mai mult de propriii cetățeni și să meargă mai departe să își facă alegerile, dar respectând aceste condiții minime pe care le-am convenit… (nr. dacă nu vor acționa așa)… atunci alegerile vor fi amânate în continuare, dar nu cred că este în interesul nimănui să se amâne alegerile. Deci în mod firesc alegerile trebuie să aibă loc anul acesta și sper să redevină oamenii raționali și să aprobe documentul și să se anunțe alegerile”, a spus Maia Sandu.
Întrebată dacă se așteaptă la noi provocări din partea Rusiei în Găgăuzia, Maia Sandu a declarat că Moscova încearcă să controleze procesul electoral și să mențină tensiunile din regiune.
„Rusia vrea să folosească regiunea pentru a escalada situația. Pe de o parte, acuză Chișinăul că nu organizează alegerile, iar pe de altă parte încearcă să controleze procesul astfel încât în Adunarea Populară să ajungă oameni controlați de ea”, a spus președinta.
Șefa statului și-a exprimat speranța că politicienii locali vor susține organizarea unor alegeri libere și corecte, în interesul cetățenilor și al dezvoltării autonomiei, nu al grupării lui Ilan Șor.
Întrebată cum intenționează Chișinăul să refacă relația cu cetățenii din Găgăuzia, în condițiile în care conducerea locală este acuzată că rămâne fidelă intereselor lui Ilan Șor și ale Federației Ruse, Maia Sandu a declarat că este nevoie de un efort susținut pe termen lung.
Potrivit acesteia, una dintre priorități este combaterea propagandei ruse și dezvoltarea unor surse alternative de informare pentru locuitorii autonomiei.
„Este nevoie de un efort de durată, inclusiv pe plan mediatic. Autonomia găgăuză nu trebuie să rămână doar sub influența televiziunilor rusești, inclusiv a celor interzise în Republica Moldova. Trebuie să oferim o alternativă la propaganda rusă”, a declarat președinta.
Totodată, Maia Sandu consideră că autoritățile trebuie să investească mai mult în colaborarea cu tinerii, sistemul educațional și mediul de afaceri din regiune.
„Este o muncă care nu s-a făcut timp de 30 de ani și pe care nu o putem recupera în doi sau trei ani. Noi am transmis de fiecare dată că vrem ca oamenii din autonomie să trăiască bine și că restul țării nu le este dușman. Dar cât timp, de dimineața până seara, la televizor li se spune contrariul, iar majoritatea politicienilor locali promovează același mesaj, este foarte greu să obținem rezultate rapide”, a conchis Maia Sandu.
Mandatul actualei Adunări Populare s-a încheiat la 12 noiembrie 2025, însă scrutinul pentru alegerea unei noi componențe a fost amânat de două ori, în lipsa unui consens privind armonizarea normelor electorale locale cu legislația națională.
