Misiunea diplomatică rusă susține că mai mulți curieri diplomatici ai Ministerului Afacerilor Externe al Federației Ruse au fost supuși unor rețineri de durată pe Aeroport, calificând acțiunea drept o încălcare a articolului 27 din Convenția de la Viena privind relațiile diplomatice, transmite Ultimelestiri.md.
Potrivit Ambasadei Rusiei, curierii diplomatici beneficiază de inviolabilitate personală și nu pot fi arestați sau reținuți „sub nicio formă”. Diplomații ruși afirmă că autoritățile moldovenești au fost informate în prealabil despre sosirea acestora, conform procedurilor stabilite.
Mai mult, partea rusă acuză reprezentanții structurilor oficiale ale Republicii Moldova că ar fi solicitat, în mod ilegal, verificarea corespondenței diplomatice și predarea „voluntară” a telefoanelor mobile. Ambasada susține că referințele la normele dreptului internațional invocate de curieri ar fi fost ignorate de către angajații Poliției de Frontieră.
În reacția sa oficială, Ambasada Rusiei afirmă că incidentul ar demonstra revenirea Chișinăului la o „practică distructivă” de blocare a poștei diplomatice, despre care spune că nu are analogii la nivel internațional.
Totodată, Moscova consideră că această situație reprezintă „o nouă tentativă deliberată” de a împiedica activitatea normală a Ambasadei Federației Ruse la Chișinău și avertizează că, asemenea altor măsuri „anti-ruse”, acest pas ar putea afecta inclusiv interesele cetățenilor Republicii Moldova.
Partea rusă a cerut autorităților de la Chișinău eliberarea imediată a curierilor și acordarea accesului consular pentru angajații Ambasadei aflați în Aeroport. Totodată, Moscova a calificat drept „inadmisibilă și contraproductivă” asocierea acestui incident cu alte subiecte din agenda bilaterală.
În replică, Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova a respins ferm acuzațiile formulate de Ambasada Federației Ruse, calificându-le drept nefondate.
Instituția a precizat că valiza diplomatică nu a fost deschisă, reținută și nici supusă vreunei verificări care să contravină prevederilor Convenției de la Viena. De asemenea, autoritățile moldovenești susțin că niciun curier diplomatic nu a fost reținut.
Potrivit Ministerului de Externe, toate acțiunile întreprinse de autoritățile Republicii Moldova au fost realizate în deplină conformitate cu obligațiile internaționale asumate și cu legislația națională.
Totodată, diplomația de la Chișinău și-a exprimat regretul față de faptul că partea rusă invocă, „din nou, în mod selectiv”, normele dreptului internațional.
