Potrivit autorităților din stânga Nistrului, bărbatul mersese la cimitir pentru a vizita mormântul unui prieten. Acolo ar fi observat un pachet înfășurat în bandă izolatoare verde, pe care l-a luat cu el, presupunând că în interior s-ar afla droguri, transmite Ultimelestiri.md.
Tânărul nu a reușit însă să folosească presupusa substanță, deoarece a fost oprit la scurt timp de angajații Poliției și dus la inspectoratul din Bender.
Bărbatul este cunoscut organelor de drept, având antecedente penale, inclusiv pentru infracțiuni ce țin de circulația ilegală a drogurilor.
Substanța ridicată a fost expediată pentru expertiză, iar în funcție de rezultatele acesteia va fi luată o decizie privind încadrarea juridică a faptelor și eventualele măsuri ce urmează a fi aplicate.
