Alături de comisarul european pentru extindere, Marta Kos, la for va veni președintele Consiliului European, António Costa. Acesta va susține un discurs adresat liderilor participanți și întregii Uniuni Europene, transmite Ultimelestiri.md cu referire la IPN.
Comisia Europeană va prezenta strategia de extindere a blocului comunitar, precum și evaluarea anuală a eforturilor depuse de statele candidate în parcursul lor de aderare. E vorba de Moldova, Ucraina și țările din Balcanii de Vest.
Din partea Republicii Moldova, la summit va participa șefa statului, Maia Sandu. Totodată, la reuniune vor fi prezenți președintele Serbiei, prim-miniștrii Albaniei, Muntenegrului și Macedoniei de Nord.
