Despre candidatura lui Alexandru Munteanu, candidat la funcția de prim-ministru, propus de PAS, el a spus că are o „impresie bună”: „Mi s-a părut o persoană competentă. Vom analiza foarte atent programul pe care urmează să îl prezinte, precum și echipa care îl va însoți”, a menționat el, transmite Ultimelestiri.md cu referire la tvrmoldova.md.
Întrebat dacă a fost invitat să facă parte din noul guvern, Plîngău a răspuns că nu a primit o astfel de invitație. El a subliniat că își dorește să rămână pe zona experienței sale profesionale, cea juridică, dar va contribui și la tot ce ține de integrarea europeană.
Plîngău speră ca activitatea noului legislativ să nu se reducă la „show-uri”, așa cum a observat în campania electorală.
Fostul președinte al Partidului Platforma DA, Dinu Plîngău, care a acces în Parlament pe listele PAS, a declarat anterior că atât el, cât și Stela Macari, de asemenea membră a Platformei DA, deși nu sunt membri ai PAS, vor munci alături de formațiunea pe listele căreia au intrat în Parlament în beneficiul cetățenilor Republicii Moldova, pentru a asigura o stabilitate politică.
Miercuri, o nouă legislatură își începe activitatea prin ședința de constituire a Parlamentului. Ședința este prezidată de decanul supleant de vârstă din noua componență a Parlamentului, Zinaida Greceanîi.
