„Salutăm vizita doamnei președinte a Parlamentului European. Orice vizită externă pentru imaginea Republicii Moldova este binevenită. Noi vom participa la ședință, vom asculta discursul doamnei președinte, este un lucru de bun-simț și corect. Nu-i voi înțelege pe cei care vor boicota, dacă vor boicota”, a declarat politicianul, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
Amintim că, în dimineața de 7 noiembrie, speakerul Igor Grosu a întâmpinat-o pe Roberta Metsola în fața Parlamentului. După momentul oficial de salut, cei doi demnitari s-au retras pentru o întrevedere bilaterală.
În deschiderea ședinței, președinta Parlamentului European va susține un discurs, cu ocazia constituirii Parlamentului de legislatura a XII-a. Vor urma întrevederi cu președinta Maia Sandu și cu premierul Alexandru Munteanu.
În luna noiembrie a anului 2022, Roberta Metsola a mai susținut un discurs în plenul Parlamentului de la Chișinău, transmițând un mesaj de susținere a parcursului european al Republicii Moldova.

Un comentariu
Pingback: Opoziția îi cere Robertei Metsola să verifice cum cheltuie Moldova banii europeni - Ultimele ştiri din Moldova