Potrivit Preasfințitului Antonie, Episcopul de Bălți, scopul concursului este de a încerca să ajutăm tinerii să se aplece asupra trecutului neamului nostru și, în acest fel, să devină mai buni cunoscători a istoriei neamului românesc, transmite Ultimelestiri.md, cu referire la tvn.md.
În acest an, în cadrul concursului au participat un număr record de tineri. Iar elevii care au demonstrat că sunt cei mai buni în cunoașterea istoriei neamului, au fost premiați.
În acest an au participat un număr record de tineri.
„Avem un număr record de elevi din nordul Republicii Moldova, și nu doar care au participat la acest concurs. Avem și lucrări din Ungheni, și din Chișinău. Am selectat din toate 320 de lucrări cele care au fost cele mai bune”, Lidia Padureac, conf. univ. USARB.
Toți participanții în cadrul concursului au dat dovadă de competențe foarte bine dezvoltate din punct de vedere istoric, au avut o atitudine bună, majoritatea lucrărilor fiind scrise bine, structurate.
Corina Copacinschi este elevă în clasa a X-a la liceul teoretic Mihai Eminescu din Bălți. Tânăra a participat pentru prima oară la un asemenea concurs și s-a clasat pe primul loc. Aceasta spune că a fost o oportunitate inedită de a pune la încercare capacitățile sale de cunoaștere a istoriei neamului. Concursul i-a dezvoltat analiza critică a tuturor proceselor care s-au întâmplat și ea spune că a rămas doar cu emoții plăcute în urma concursului.
„Concursul de Eseu la Istorie” s-a desfășurat, în perioada 13 – 20 noiembrie și este deja la cea de-a patra ediție.
