Potrivit Serviciului Fiscal de Stat, cele mai mari încasări au fost înregistrate la bugetul de stat – circa 12,7 miliarde de lei, în creștere cu 16,2% față de perioada similară din 2025. Totodată, la bugetele locale au fost acumulate circa 3,4 miliarde de lei, cu 12,1% mai mult decât anul trecut. Fondurile de asigurări sociale au înregistrat încasări de peste 10,6 miliarde de lei, iar fondurile de asigurare obligatorie de asistență medicală – aproape 3,6 miliarde de lei, transmite Ultimelestiri.md.
Autoritatea fiscală anunță că pune accent pe conformarea voluntară a contribuabililor. În perioada de referință, angajații SFS au efectuat 185 de vizite fiscale la 160 de contribuabili. Dintre acestea, 101 vizite au avut drept scop observarea directă a activității contribuabililor, iar alte 33 au vizat acordarea de consultații și sprijin privind aplicarea legislației fiscale.
În aceeași perioadă, Direcția generală control a emis 52 de decizii privind încălcări ale legislației fiscale, fiind calculate obligații suplimentare la buget în valoare de 8,6 milioane de lei. Din această sumă, 2,5 milioane de lei reprezintă impozite, taxe și majorări de întârziere, iar 6,1 milioane de lei – amenzi aplicate.
De asemenea, au fost întocmite 88 de procese-verbale contravenționale și aplicate amenzi în sumă totală de 117,7 mii de lei.
Totodată, Serviciul Fiscal de Stat a emis 85 de decizii privind restituirea TVA, fiind acceptată spre restituire suma de 132 de milioane de lei.
În scopul recuperării datoriilor fiscale, SFS a încasat prin executare silită 49,2 milioane de lei. Din această sumă, 48,1 milioane de lei au fost recuperate din conturile bancare ale contribuabililor restanțieri, iar 1,1 milioane de lei – din casieriile acestora.
Instituția mai precizează că, în urma acțiunilor întreprinse, au fost stinse restanțe la Bugetul public național în valoare totală de 20,7 milioane de lei. Totodată, în cadrul unor vizite organizate în raioanele Orhei, Hîncești și Briceni, au fost audiați 25 de contribuabili restanțieri, iar ulterior au fost recuperate restanțe de circa 1,04 milioane de lei.
Pe parcursul săptămânii trecute, 351 de contribuabili au conectat 651 de echipamente de casă și control la Sistemul informațional automatizat „Monitorizarea electronică a vânzărilor”.
În aceeași perioadă, SFS a preluat la evidență 15 dosare cu bunuri confiscate în valoare de 249,41 mii de lei, dintre care 10 dosare proveneau de la Serviciul Vamal, iar cinci – de la Ministerul Afacerilor Interne. Totodată, în bugetul de stat au fost transferate 151,05 mii de lei obținuți din comercializarea bunurilor confiscate, inclusiv 60,79 mii de lei prin intermediul ARBI.
De asemenea, Serviciul Fiscal de Stat a anunțat că, în perioada 4-8 mai, au fost nimicite prin incinerare peste 10.140 de kilograme de bunuri confiscate, inclusiv produse din tutun, produse conexe și mărfuri industriale neconforme.
