Într-un comunicat de presă, PSDE face referire la date prezentate de Curtea de Conturi, potrivit cărora povara datoriei publice ar fi ajuns la aproximativ 55.800 de lei pentru fiecare cetățean al Republicii Moldova. Formațiunea susține că, în ultimii cinci ani, datoria pe cap de locuitor aproape s-a dublat, transmite Ultimelestiri.md.
Reprezentanții PSDE afirmă că o mare parte a împrumuturilor externe este utilizată pentru acoperirea cheltuielilor curente și a deficitului bugetar, și nu pentru investiții și dezvoltare economică.
Potrivit formațiunii, datele auditului Curții de Conturi arată că, din cele 12,2 miliarde de lei contractate din exterior în anul 2025, circa 2,9 miliarde de lei au fost direcționate către proiecte investiționale, iar peste 9 miliarde de lei au fost folosite pentru susținerea bugetului de stat.
PSDE consideră că împrumuturile externe ar trebui orientate spre proiecte de infrastructură, dezvoltare economică și investiții productive, care să genereze locuri de muncă și creștere economică.
Totodată, formațiunea atrage atenția asupra riscurilor pe care le-ar putea genera dependența tot mai mare de finanțările externe pentru stabilitatea financiară a statului și pentru capacitatea viitoare de finanțare a programelor sociale și investiționale.
În opinia PSDE, deficitul bugetar de 15,7 miliarde de lei și creșterea continuă a datoriei publice indică probleme în gestionarea politicilor economice și în stimularea economiei.
În acest context, partidul solicită Guvernului să direcționeze împrumuturile externe către proiecte concrete de dezvoltare, să reducă cheltuielile considerate ineficiente, să susțină producătorii autohtoni și investițiile locale, să consolideze disciplina fiscală și transparența în utilizarea fondurilor externe și să elaboreze o strategie de gestionare a datoriei publice.
PSDE susține că R. Moldova are nevoie de politici economice orientate spre dezvoltare și creștere economică sustenabilă, pentru a evita acumularea unor datorii care vor trebui achitate de generațiile viitoare.
