Ceremonia de semnare a avut loc în cadrul unui eveniment care a reunit 70 de reprezentanți ai autorităților publice, mediului de afaceri, instituțiilor financiare, partenerilor de dezvoltare, organizațiilor de suport antreprenorial și experți. Participanții au discutat despre rolul principiilor ESG în consolidarea competitivității companiilor, accesul la finanțare, exporturi și alinierea la standardele europene, transmite Ultimelestiri.md.
„Adoptarea principiilor ESG oferă companiilor un avantaj competitiv tot mai important într-o economie globală în continuă transformare. Tot mai mulți investitori, parteneri comerciali și clienți acordă atenție modului în care companiile gestionează aspectele de mediu, sociale și de guvernanță. Salutăm angajamentul asociațiilor de afaceri de pe ambele maluri ale Nistrului de a promova aceste principii și de a contribui la dezvoltarea unei economii moderne, responsabile și sustenabile. Vom continua să susținem mediul de afaceri prin instrumente, informații și inițiative care facilitează adoptarea standardelor ESG și valorificarea oportunităților pe care acestea le oferă”, a menționat Oleg Bivol, secretar de stat la Ministerul Dezvoltării Economice și Digitalizării al Republicii Moldova.
„Pentru membrii Asociației Băncilor din Moldova, agenda ESG reprezintă un element esențial al dezvoltării responsabile a sectorului bancar, contribuind la consolidarea guvernanței, gestionarea prudentă a riscurilor și orientarea finanțării către proiecte sustenabile. Băncile au un rol important în susținerea tranziției către o economie mai rezilientă, transparentă și incluzivă, iar colaborarea cu partenerii de dezvoltare, inclusiv PNUD, este valoroasă pentru accelerarea acestor procese”, a menționat Dorel Noroc, președintele Asociației Băncilor din Moldova.
Prin intermediul acestei inițiative, PNUD, Uniunea Europeană, Suedia și Marea Britanie susțin mediul antreprenorial de pe ambele maluri ale Nistrului în procesul de aliniere la standardele internaționale de raportare privind sustenabilitatea și în valorificarea beneficiilor oferite de integrarea principiilor ESG în activitatea lor.
Autoritățile menționează că aceste beneficii includ accesul la finanțări verzi, stimularea inovării și integrarea în lanțurile valorice europene. Toate acestea sunt abordate de campania de informare și conștientizare „ESG pentru afaceri puternice”, dedicată familiarizării companiilor cu avantajele și oportunitățile oferite de practicile sustenabile.
Cu sprijinul financiar al Suediei și Marii Britanii, PNUD a contribuit la informarea și consolidarea capacităților în domeniul ESG, implicând peste 180 de companii și actori relevanți de pe ambele maluri ale Nistrului.
Aceasta contribuie la dezvoltarea ecosistemului ESG din Republica Moldova, susținând dialogul public-privat, evaluarea necesităților mediului de afaceri și elaborarea viitoarelor instrumente de sprijin, inclusiv exerciții pilot de raportare ESG și ghiduri practice destinate companiilor.
Recent, cu sprijinul UE și PNUD, a fost dezvoltată o secțiune dedicată ESG pe pagina web a Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării.
