Al doilea cel mai mare creditor al Guvernului este Comisia Europeană (19,3%), urmată de AID (18,5%), BIRD (7,8%) și Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (4,7%), transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
Analistul notează că, în timp ce datoria guvernamentală a crescut cu 16% față de primul trimestru al anului 2025, datoria față de Comisia Europeană a crescut de 2,4 ori și de aproape nouă ori pe parcursul a cinci ani.
În martie 2021, datoria se ridica la 105 milioane de dolari (4,8% din datoria totală), iar până la sfârșitul primului trimestru al anului 2026, aceasta crescuse la 945 de milioane de dolari (19,3%).
„Acest lucru se datorează, evident, împrumuturilor masive acordate guvernului de către Comisia Europeană. În primul trimestru al acestui an, Guvernul a primit împrumuturi în valoare totală de 215 milioane de dolari, comparativ cu 46 de milioane de dolari în primul trimestru al anului 2025. Este semnificativ faptul că 93% din aceste împrumuturi au fost împrumuturi CE (198,8 milioane de dolari)”, a remarcat el.
Analistul subliniază că, din cele 215 milioane de dolari reprezentând împrumuturi primite în primul trimestru, doar 16 milioane de dolari au fost destinate finanțării proiectelor de investiții, în timp ce 198,9 milioane de dolari (93% din totalul împrumuturilor) au fost împrumuturi pentru sprijin bugetar – cheltuielile curente ale Guvernului.
„Suportul bugetar este cu siguranță important, dar nu într-o asemenea amploare și proporție. Bugetul de stat pentru 2026 prevede că 66% din împrumuturile externe preconizate vor fi direcționate către suportul bugetar, iar 34% către proiecte de investiții”, a remarcat el.
