Anunțul a fost făcut de Taburceanu pe rețelele sociale, unde a precizat că și-a depus cererea de demisie și că intenționează să restituie sumele primite sub formă de sporuri și adaosuri salariale, transmite Ultimelestiri.md cu referire la zdg.md.
„Astăzi mi-am depus cererea de eliberare din cadrul Moldatsa. Voi restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariul de bază pentru întreaga perioadă în care am activat în această instituție”, a scris aceasta.
Totodată, Taburceanu și-a exprimat regretul că situația a avut consecințe asupra unor persoane care, potrivit ei, nu au fost implicate în acest caz.
Decizia vine după ce în spațiul public au apărut informații despre remunerația acesteia în cadrul întreprinderii responsabile de gestionarea și siguranța traficului aerian din Republica Moldova.
Potrivit unei investigații publicate de RISE Moldova, Anastasia Taburceanu ar fi încasat peste un milion de lei în mai puțin de un an de activitate la Moldatsa. Datele analizate de jurnaliști arată că aceasta a fost angajată în funcția de purtătoare de cuvânt la începutul lunii iunie 2025.
Subiectul a generat numeroase reacții în spațiul public și politic, inclusiv solicitări privind publicarea informațiilor referitoare la gestionarea fondurilor întreprinderii și politica de salarizare.
Citește și: Scandalul salariilor de la Moldatsa: APP anunță că banii ar putea fi recuperați
Citește și: Anastasia Taburceanu explică cum a ajuns la Moldatsa: Ei m-au contactat
Citește și: Scandalul de la Moldatsa: Andrei Spînu solicită publicarea tuturor datelor financiare
