Potrivit oficialului, actualul sistem permite pensionarea la o vârstă prea fragedă, ceea ce creează un dezechilibru în raport cu restul categoriilor de salariați, transmite Ultimelestiri.md cu referire la infotag.md.
„Ca militar de carieră cu 33 de ani de vechime, cred că posibilitatea pensionării la 33-37 de ani este oarecum incorectă, când toate celelalte categorii de cetățeni se pensionează la 63 de ani”, a declarat Anatolie Nosatîi.
Ministrul susține că această schimbare este necesară și pentru protejarea investițiilor publice în pregătirea personalului din domeniul securității.
„Instruirea personalului din forțele de securitate reprezintă o investiție semnificativă și foarte costisitoare. Dacă o astfel de persoană se pensionează la 30-40 de ani, aceste investiții nu sunt pe deplin justificate”, a explicat oficialul.
Totodată, Nosatîi a precizat că în prezent sunt purtate discuții privind majorarea salariilor pentru aceste categorii de angajați, astfel încât să fie asigurate condiții mai bune de muncă și perspective de dezvoltare profesională.
