Ajunși la fața locului, oamenii legii au stabilit preliminar că un bărbat de 64 de ani și-ar fi stropit soția cu o substanță inflamabilă, după care i-ar fi dat foc, provocându-i arsuri pe mai multe zone ale corpului, transmite Ultimelestiri.md.
Victima a fost preluată de un echipaj medical și transportată de urgență la spital, unde primește îngrijiri specializate.
„În timpul documentării cazului, bărbatul ar fi încercat să-și provoace leziuni cu scop de suicid, însă a fost oprit la timp de către angajații Poliției. Precizăm că acesta a fost eliberat din detenție acum 20 de zile”, comunică Poliția.
Suspectul a fost reținut pentru 72 de ore, iar pe caz a fost inițiată o cauză penală pentru tentativă de omor. Investigațiile continuă.
