Diplomatul a declarat pentru NewsMaker că nu va comentat proiecte legislative. În același timp, Țurcanu a reiterat că prin agenda de cooperare pe care o au Chișinăul și Bucureștiul, autoritățile din cele două state își doresc să acționeze în beneficiul cetățenilor, transmite Ultimelestiri.md cu referire la realitatea.md.
„Nu o să comentez acum proiectele legislative care sunt adoptate sau de Parlament. În calitate de ambasador al României, eu susțin și prezint aici poziția autorităților de la București, respectiv a președintelui României și a Guvernului român.
Noi avem discuții constant cu autoritățile de la Chișinău pentru că agenda bilaterală. Este o agenda bilaterală foarte extinsă și foarte profundă, care acoperă foarte multe teme de cooperare, pe toate domeniile. Agenda noastră de cooperare se desfășoară în beneficiul cetățenilor din Republica Română.
(N. red.: Proiectul unirii) Este un subiect care este în atenția societății și toate răspunsurile pe marginea acestui subiect trebuie date de societate”, a spus Țurcanu.
Propunerea legislativă inițiată de grupul parlamentar S.O.S. privind unirea României cu Republica Moldova a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Documentul a fost transmis în Senat, după ce termenul pentru dezbateri în Camera Deputaților și vot final a expirat, iar drept urmare, documentul a fost considerat adoptat.
Decizia finală privind aprobarea documentului va aparține membrilor Senatului.
