Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, aceste modificări vor motiva administrațiile instituțiilor de învățământ să stimuleze dezvoltarea profesională a cadrelor didactice, transmite Ultimelestiri.md cu referire la Ipn.md.
„Anterior, directorii alocau banii pentru grade didactice din bugetul instituției, sumă cu atât mai mare cu cât e mai înalt gradul didactic și, respectiv, numărul de pedagogi deținători ai acestora. Noile prevederi vor fi puse în aplicare la următoarea rectificare a Legii bugetului de stat”, a precizat ministrul Educației și Cercetării, Dan Perciun.
Noile prevederi vor permite instituțiilor de învățământ să aloce până la 2% din bugetul școlii pentru implementarea diverselor proiecte, oferind elevilor posibilitatea de a se implica și decide destinația acestora, fie pentru soluționarea problemelor pe care le consideră prioritare, fie pentru crearea unor spații de agrement, condiții mai confortabile.
