Astăzi, cei aproape 100 de elevi ai gimnaziului au mers la școală. Părinții spun că își petrec copiii la ore îngrijorați pentru siguranța lor. Deranjați de lucrările întârziate sunt și profesorii, transmite Ultimelestiri.md cu referire la nordnews.md.
„O repară, cred! Se străduie și o vor face, ce-i drept cam greu, este o situație periculoasă pentru școală”, spune un părinte.
„Poate cineva s-a gândi și la noi cândva. De-ar lucra, dar nu se lucrează. Cum pot să se simtă copii fără sală sportivă?”, zice un profesor din instituție.
Acoperișul a fost avariat la sfârșitul lunii iulie, când o furtună puternică l-a distrus parțial, iar reparația nu a fost efectuată din lipsă de bani, dar și din cauza procedurilor birocratice.
Abia la sfârșitul lunii noiembrie, Guvernul a alocat peste un million de lei pentru reparația acoperișului care a creat numai probleme în aceste luni- a plouat şi a nins, iar în interiorul clădirii a apărut igrasia, mai ales în sala de sport.
