După cum a relatat pentru Infotag serviciul de presă al Preşedinţiei, ea a afirmat acest lucru în cadrul unei întâlniri de luni cu ambasadorii Franţei şi Germaniei la Chişinău, Graham Paul şi Margret Uebber, transmite Ultimelestiri.md.
Preşedinta şi-a manifestat recunoştinţa pentru susţinerea Franţei şi a Germaniei în parcursul european al ţării, pentru crearea împreună cu România a Platformei de Sprijin pentru Moldova, precum şi pentru cooperarea în domeniul apărării.
Potrivit comunicatului, ea şi-a confirmat "angajamentul faţă de continuarea reformelor pentru consolidarea statului de drept, asigurarea securităţii statului şi asigurarea bunăstării tuturor cetăţenilor Republicii Moldova, astfel încât, ţara noastră să se alinieze la standardele europene şi să obţină statutul de membru al comunităţii europene în cel mai scurt timp".
