După cum transmite agenţia Infotag, el a afirmat acest lucru, joi, după întâlnirea cu prim-ministrul Moldovei, Dorin Recean, aflat în vizită la Budapesta, în fruntea unei delegaţii guvernamentale, transmite Ultimelestiri.md.
"Moldova şi Ungaria sunt parteneri strategici. Cooperarea noastră în agricultură, în domeniul bancar şi industria farmaceutică este exemplară. Ungaria va continua să sprijine Moldova în drumul ei către UE", a scris Orban pe reţelele de socializare în urma întâlnirii.
La rândul său, ministrul afacerilor externe şi relaţiilor economice externe al Ungariei, Péter Szijjártó, a declarat că "Ungaria este un susţinător ferm şi necondiţionat al intrării Republicii Moldova în Uniunea Europeană".
Presa maghiară scrie că şeful ministerului de externe ungar a remarcat că "fiecare potenţial candidat trebuie evaluat individual".
"Nu ar trebui să legăm între ele procesele de integrare ale diferitelor ţări şi nu ar trebui să permitem ţărilor cu indicatori mai mici să ţină ostatică integrarea altora", a spus şeful diplomaţiei maghiare.
Potrivit acestuia, Moldova este pregătită pentru integrarea în UE, iar Budapesta îi va oferi asistenţă în acest proces". "Accelerarea aderării Republicii Moldova la UE va ajuta UE să-şi sporească din nou competitivitatea. (…) Ungaria a susţinut întotdeauna extinderea UE spre sud-est. Noi, ca întotdeauna, suntem pregătiţi să ajutăm autorităţile Republicii Moldova şi vom face tot ce ne stă în puteri pentru a accelera procesul de integrare", a subliniat Péter Szijjártó.

Un comentariu
Pingback: Expert: R. Moldova poate beneficia de pe urma parteneriatului cu Ungaria - Ultimele ştiri din Moldova